Tisdag Tis 6 Juli Jul
Torsdag Tor 8 Juli Jul
Tisdag Tis 20 Juli Jul
Torsdag Tor 22 Juli Jul
Tisdag Tis 27 Juli Jul
Torsdag Tor 29 Juli Jul
Tisdag Tis 3 Augusti Aug
Tisdag Tis 24 Augusti Aug
Tisdag Tis 31 Augusti Aug
Torsdag Tor 2 September Sep
Måndag Mån 6 September Sep
Tisdag Tis 7 September Sep
Tisdag Tis 14 September Sep
Tisdag Tis 21 September Sep

Roland Green har gått ur tiden

23 december 2020 12:51

Häromdagen mottog Vetlanda Motorsällskap det sorgliga beskedet att en av klubbens stora trotjänare har gått ur tiden.


Roland Green efterlämnar släkt och vänner i stor sorg, såväl inom den privata sfären som inom speedwayen. Han hade många olika uppdrag inom Vetlanda Motorsällskap, bland annat ordförande, men måhända var han mest känd i sin roll som tävlingsledare.

Han var en stor organisatör och har inte enbart varit en viktig del i klubbens verksamhet, utan även på förbundsnivå. Roland hade länge en internationell tävlingsledarlicens, med en VM-final (1991, Göteborg) och Grand Prix-tävlingar (1995, 1996, Linköping) som främsta tävlingar på en diger meritlista.

År 2002 mottog han Svenska Motorcykel- och Snöskoterförbundets förtjänstmedalj i guld för lång och trogen tjänst, som fjärde ledare i klubbens historia.

Vetlanda Motorsällskap sänder våra varmaste kondoleanser till familjen i denna tunga stund.